فروشگاه تامین تجهیزات،وارد شوید
ثبت نام کنید

5 فاکتور مهم برای انتخاب صحیح کابل
۱۳۹۷/۰۵/۰۹

5 فاکتور مهم برای انتخاب صحیح کابل

لازم است که ساختار کابل و مشخصات کابل را بدانیم تا بتوانیم مشکلات مرتبط با سیستم های کابلی را بیابیم. ولی برای انتخاب یک کابل صحیح و اطمینان از عملکرد درست آن، به اطلاعات بیشتری نیاز است. در این مقاله درباره انتخاب صحیح کابل برای انتقال برق و بهره برداری صحبت خواهیم کرد.

انتخاب یک کابل بر اساس 5 فاکتور زیر انجام می شود.

1-نصب کابل

2-ساختار کابل

3-عملکرد کابل (ولتاژ و جریان)

4-سایز کابل

5-نیاز به شیلد

نصب کابل

بسته به کاربرد و باری که قرار است تغذیه شود، کابل ممکن است در فضای بیرونی یا فضای داخلی مورد استفاده قرار گیرد. شناسایی شرایط محیطی، گروه نصاب و نگهداری برای اطمینان از اینکه سیستم کابلی انتخاب شده به خوبی کار می کند مهم است. خیلی اوقات عایق کابل در حین نصب به علت اعمال کشش بیش از حد توان، صدمه می بیند که این موضوع قابل پیش گیری است. همچنین طراحی مجرای گذر کابل هم بسیار مهم است و باید تعداد خم های آن و فواصل بین دریچه های بازدید کمینه شود.

افراد ناظر باید اطمینان یابند که افراد نصاب از این شرایط را در هنگام نصب رعایت کنند. همچنین باید زاویه خمش کابل از حد استاندارد بیشتر نشود تا از ایجاد تنش بیش از حد به کابل در نقطه خمش جلوگیری شود. وقتی نصب به درستی انجام شود، بازرسی های متناوب، تست های دوره ای و نگهداری باید صورت پذیرد تا از صحت کار سیستم کابلی مطمئن باشیم.

ساختار کابل

در انتخاب کابل برای یک کاربرد خاص، ساختار آن بسیار مهم است. ساختار شامل هادی کابل، چیدمان هادی ها و عایق کابل می شود.

هادی: مواد هادی مثل مس و آلومینیوم باید با توجه به کاربرد، شرایط محیطیو شرایط نگهداری انتخاب شوند.

چیدمان هادی ها: با چیدمان هادی ها می توان انواع کابل مثل یک رشته و یا سه رشته ایجاد کرد. هر دو حالت مزایا و معایبی دارد. نصب کابل های تک رشته ساده تر است. ولی راکتانس بیشتری نسبت به کابل سه رشته دارند. همچنین جریان گذرا از شیلد کابل های تک رشته شیلد دار بالا می باشد و باید این موضوع را در نظر گرفت تا از بالا رفتن دمای کابل جلوگیری شود.

عایق و پوشش بیرونی: باید به نوع عایق کابل در انتخاب کابل دقت شود. دمای محیط، شرایط سرویس و نگهداری، نوع بار و ... در انتخاب عایق مهم است. در برخی کاربردها شرایط خاصی وجود دارد، مثلا وجود مواد خورنده در جو، دمای بالای محیط، وجود حشرات و موجودات جونده، وجود روغن و حلال های دیگر، وجود اوزون و یا سرمای زیاد که باید این شرایط را در انتخاب کابل در نظر گرفت.

عملکرد کابل

عایق کابل باید توان تحمل استرس های ولتاژی را در حالات عادی و غیر عادی کارکرد خود داشته باشد. در نتیجه عایق کابل باید بر اساس ولتاژ فاز به فاز کابل و همچنین نوع کلی سیستم (که شامل 100 درصد، 133 درصد و 173 درصد سطح عایقی می شود) انتخاب شود. سطح عایقی 100 درصد معمولا در سیستم هایی که شامل رله حفاظتی می شود، که خطای زمین را در کمتر از 1 دقیقه قطع می کند استفاده می شود. سطح عایقی 133 درصد معمولا در سیستم هایی که شامل رله حفاظتی می شود، که خطای زمین را در کمتر از 1 ساعت قطع می کند استفاده می شود. سطح عایقی 173 درصد معمولا در سیستم هایی که زمان برای قطع خطای زمین تقریبا بی نهایت است کاربرد دارد، مثل سیستم هایی که زمین ندارند.

سایز کابل

سایز کابل بر اساس موارد زیر انتخاب می شود. جریان کابل، تنظیم ولتاژ و جریان اتصال کوتاه. در بسیاری از موارد فقط جریان کابل در نظر گرفته می شود که این موضوع می تواند باعث آسیب به تجهیزات و خود کابل شود. البته معمولا اگر طراحی کابل صحیح باشد، تنظیم ولتاژ مشکل آفرین نیست. ولتاژ در فواصل بسیار طولانی افت می کند که در این صورت باید ولتاژی که به بار می رسد بررسی شود.

شیلد

در کاربردهای ولتاژ متوسط، یکی از مهمترین موضوعات مربوط به انتخاب کابل این است که کابل شیلد داشته باشد یا خیر. به عنوان مثال باید در نظر بگیریم که آیا نول سیستم قرار است زمین بشود یا خیر.

در سیستم های قدرت که شیلد وجود ندارد، بخشی از میدان الکتریکی در هوا است و بخشی از آن در عایق. اگر این میدان قوی باشد، مثلا در سیستم های فشار متوسط و فشار قوی، باعث یونیزه شدن هوای اطراف کابل می شود و این موضوع باعث به وجود آمدن اوزون می شود که می تواند باعث خرابی برخی پوشش ها و عایق ها شود.