فروشگاه تامین تجهیزات،وارد شوید
ثبت نام کنید

آشنایی با مفاهیم اولیه کابل ها و نحوه نامگذاری آن ها
۱۳۹۷/۰۵/۰۶

آشنایی با مفاهیم اولیه کابل ها و نحوه نامگذاری آن ها

کابل برق دارای انواع مختلفی از نظر ساختار می باشد و هر کدام از این ساختار ها برای کاربردی خاص مناسب است. لذا آشنایی با انواع کابل برق و نحوه نامگذاری آن مهم می باشد تا در خرید کابل برق، به راحتی بتوان کابل مورد نظر خود را پیدا کرد.

به طور کلی می توان گفت که یک کابل برق از بخش های زیر که یک به یک توضیح داده شده اند تشکیل می شود.

هادی (Conductor)

مشخصا این قسمت از کابل وظیفه هدایت جریان الکتریکی را بر عهده دارد و جنس آن معمولا یا مس است و یا آلومینیوم. کابل برق از نظر نوع هادی به چند دسته به صورت زیر تقسیم می شود.

  • هادی های تک مفتولی (solid)
  • هادی های نیمه افشان (stranded)
  • هادی های افشان (flexible)

انواع هادی کابل برق

 

حفاظ هادی (Conductor Screen)

یک نوار نیمه رسانا است که باعث می شود میدان مغناطیسی یکنواختی ایجاد شود و تنش های الکترو استاتیکی را کمینه می کند (برای فشار متوسط و فشار قوی).

عایق (Insulation)

عایق ها در واقع قسمتی از کابل است که مانع از هدایت جریان برق می شود. دو نوع پرکاربرد عایق ها از جنس PVC و از جنس پلی اتیلن (PE) است.

حفاظ عایق (Insulation Screen)

یک نوار نیمه هادی است که وظیفه اش همانند حفاظ هادی می باشد.

شیلد (Shield)

شیلد که معمولا از جنس مس است، برای جلوگیری از تابش امواج الکترومغناطیس استفاده می شود. همچنین دیگر علت استفاده از شیلد این است که برای جریان نشتی و یا جریان های خطا مسیری ایجاد شود (شیلد ها در یک طرف به زمین وصل می شوند). البته در کابل های ابزار دقیق و کنترلی یک بخش به نام محافظ کلی (Overall Screen) هم وجود دارد که مانند شیلد بر روی عایق کشیده شده است و برای جلوگیری از تداخل نویز و از بین بردن اثر کابل های مجاور استفاده می شود و به صورت چند مفتولی، نوار و بافت استفاده می شود.

زره (Armor)

زره وظیفه محافظت مکانیکی از کابل را بر عهده دارد. در شکل زیر می توان این موضوع را مشاهده کرد.

روکش بیرونی (Outer Sheath)

بر روی زره کشیده می شود و وظیفه حفاظت کلی از نظر مکانیکی، آب و هوایی، شیمیایی و ... را بر عهده دارد. این لایه معمولا بر اساس رنگ کد بندی می شود تا بین فشار ضعیف، متوسط و قوی و کابل های ابزار دقیق تفاوت به چشم آید.

قسمت های مختلف کابل برق

 

حال به نحوه استاندارد نامگذاری و کدگذاری کابل برق می پردازیم. نامگذاری کابل برق بر اساس استاندارد VDE مرسوم است که در شکل زیر با این استاندارد آشنا می شویم. به عنوان مثال کد NYY 12*1.5 RE 0.6/1KV یعنی هادی کابل مس است و هم عایق و هم روکش بیرونی از جنس PVC هستند. کابل دارای 12 رشته با سطح مقطع 1.5 میلیمتر مربع بوده که سطح مقطع گرد و هادی مفتول می باشد با ولتاژ نامی 0.6 تا 1 کیلو ولت.

نامگذاری کابل ها

 

جهت خرید انواع کابل می توانید از صفحه کابل های سایت تامین تجهیزات بازدید فرمایید.