فروشگاه تامین تجهیزات،وارد شوید
ثبت نام کنید

5 نکته که باید برای خرید یو پی اس مناسب بدانید
۱۳۹۷/۰۴/۲۵

5 نکته که باید برای خرید یو پی اس مناسب بدانید

قطعی برق به هر دلیلی می تواند رخ دهد، یک مشکل کوچک در ترانسفورماتور پست یا اضافه بار در شبکه و یا یک افزایش ضربه ای ولتاژ که می تواند باعث آسیب به وسایل الکترونیکی شود می توانند دلایل ساده قطع برق باشند. قطعی برق، به تعداد کم یا زیاد می تواند باعث ضرر مالی و همچنین ضرر زمانی شما شود. راه حل مناسب برای حل این مشکل استفاده از یو پی اس می باشد. این وسیله ترکیبی از حفاظت از دستگاه های الکترونیکی شما و تامین برق آن ها در زمان قطعی برق را برای شما به ارمغان می آورد. در اینجا مواردی که باید قبل از خرید یو پی اس مد نظر قرار داد و مشخصات یو پی اس را بررسی کرد آورده شده اند.

چند خروجی برق نیاز دارید؟

مانند استبلایزر، یو پی اس ها هم دارای تعداد مشخصی خروجی برق برای اتصال وسایل برقی هستند. در نتیجه باید حتما مشخص شود که دقیقا چند دستگاه قرار است از طریق یو پی اس تغذیه شوند. برای ادارات و منازل این مقدار معمولا به مودم و سرور ختم می شود. ولی برای ادارات بزرگ تر ممکن است نیاز شما فراتر باشد. به طور کلی بهتر است که تعداد خروجی های یو پی اس از تعداد مورد نیاز شما 2 تا بیشتر باشد تا در آینده به مشکلی بر نخورید. این نکته هم باید در نظر گرفت که برخی از یو پی اس ها تنها برای برخی از خروجی هایشان محافظت در نظر می گیرند. همچنین بعضی از خروجی ها در هنگام قطع برق از طریق باتری برق را تامین می کنند و دیگر خروجی ها بی برق می شوند. در یو پی اس های ارزان معمولا تعداد خروجی های متصل به باتری 4 عدد است. البته اگر از این موضوع مطلع باشید این مسئله مشکل آفرین نیست.

توان مصرفی دستگاه های شما چقدر است؟

باید بررسی کنید که مجموع توان مصرفی دستگاه های متصل به یو پی اس چقدر است. اگر توان مصرفی دستگاه های شما بیش از توان یو پی اس باشد، حتی اگر در باتری ها انرژی ذخیره شده زیادی مانده باشد، ولی دستگاه های شما خاموش خواهند شد. توجه کنید که توان مصرفی تمامی دستگاه های متصل باید در نظر گرفته شوند، به عنوان مثال اگر قرار است که کامپیوتر شما به یو پی اس وصل شود، باید هم توان کیس را در نظر گرفت و هم توان مصرفی مانیتور را. توان یک یو پی اس با واحد ولت آمپر یا VA بیان می شود که متاسفانه اگر ضریب توان یا power factor یو پی اس را ندانید نمی توان آن را به مقدار وات معادل تبدیل کرد که واحد شناخته شده تر و ملموس تری است. رابطه ضریب توان و توان نامی و توان اکتیو به صورت زیر می باشد.

توان اکتیو (وات) = توان نامی (ولت آمپر) * ضریب توان

معمولا بعد از محاسبه مجموع توان مصرفی، یک یو پی اس با 20 درصد توان بیشتر انتخاب می شود.

مدت زمان کارکرد یو پی اس در هنگام قطع برق چقدر باشد؟

وقتی برق می رود و یو پی اس برق را از طریق باتری تامین می کند، مدت زمانی که انرژی باتری ها این اجازه را می دهند که یو پی اس برق را تامین کند را اصطلاحا مدت زمان بک آپ یا backup time می نامند. برخی خریداران یو پی اس تنها می خواهند در هنگام قطع برق کارهای در دست اجرا را ذخیره کرده و دستگاه ها را به روش درست خاموش کنند و در نتیجه زمان بک آپ بالایی نیاز ندارند. اما برخی دیگر از خریداران می خواهند در هنگام قطع برق به کار خود ادامه دهند و در نتیجه به زمان بک آپ بیشتری نیاز دارند. به این منظور باید ابتدا توان مصرفی کل را از یو پی اس به دست آورد و سپس از نمودار مربوطه یو پی اس مدت زمان بک آپ را به دست آورد. به عنوان مثال یک یو پی اس نمونه می تواند 400 وات برق را برای 9 دقیقه و 100 وات برق را برای یک ساعت تامین کند.

مدت زمان بک آپ یو پی اس

 

می خواهید یو پی اس شما چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بسته به نیاز خود می توانید یو پی اسی خریداری کنید که ویژگی های مورد نظر شما را داشته باشد. به عنوان مثال اطلاع قطع اتصال باتری ها، نرم افزار قابل نصب بر روی کامپیوتر برای مشاهده میزان مصرف و تحلیل آن، نشانگر میزان انرژی باتری، نشانگر میزان زمان بک آپ باقی مانده و ...

در خرید یو پی اس موارد ذکر شده و مشخص شدن آن ها بسیار مهم می باشد. اگرچه این موارد برای کاربردهای عادی یو پی اس می باشد و برای موارد خاص و نیازهای خاص بهتر است که با افراد صاحب صلاحیت در این زمینه مشورت شود.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تامین تجهیزات علاوه بر فروش UPS، از طریق کارشناسان خود مشاوره جهت انتخاب UPS مورد نیاز شما، همچنین نصب و خدمات پس از فروش آن را انجام می دهد.

"دیگر نگران قطع برق نباشید!"